sedefhastaligi.gen.tr https://www.sedefhastaligi.gen.tr Sedef Hastalığı, Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sedefhastaligi.gen.tr Thu, 22 Oct 2015 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Püstüler Psoriasis https://www.sedefhastaligi.gen.tr/pustuler-psoriasis.html Thu, 29 Nov 2018 02:51:21 +0000 Püstüler psoriasis, hastanın yaşamını tehdit edecek kadar ciddi sedef hastalığı türlerinden biridir. Kronik şekilde hastaları etkileyen, tekrarlama eğilimi olan bu deri hastalığı farklı klinik şekillerde ortaya çıkabilir. D Püstüler psoriasis, hastanın yaşamını tehdit edecek kadar ciddi sedef hastalığı türlerinden biridir. Kronik şekilde hastaları etkileyen, tekrarlama eğilimi olan bu deri hastalığı farklı klinik şekillerde ortaya çıkabilir. Deride ortaya çıkan lezyonlar hem vasküler yapıları etkiler, hem de epidermisi etkiler. Toplumda görülme sıklığı ise, % 1-2 kadardır. Erkek ve kadınları aynı oranda etkileyebilir. Püstüler psoriasis çocuklarda % 1,1 oranında görülür. Hastalığın başlangıç yaşı genellikle 40 yaş altıdır. Bu türe Tip1 denir. 40 yaşından sonra görülürse Tip 2 denilen seyri ve prognozu daha iyi olan püstüler proriasis hastalığı oluşur. Ama her yaşta görülme olasılığı vardır. Genetik geçişli bir hastalık olduğu bilinmesine rağmen, bunun nedeni tam olarak bilinmez. Özellikle Tip 1 türü genetik geçişli olur.

Püstüler psoriasis deride kırmızı renkte oluşan keskin sınırlı lezyonlarla ortaya çıkar. Lezyonların üstünde beyaz renkli sedef kepeklenmeler olur. Bunlar kronik seyirli olup, ataklarla, iyileşme dönemleriyle yaşanır. Genetik yatkınlıkla birlikte bazı etkenlerin hastalığı tetiklediği düşünülür. Özellikle derinin maruz kaldığı travmalar, güneş yanığı, kimyasallar, obezite, enfeksiyonlar bunda etkili olabilir. Gebelik ve ruhsal sıkıntılar bu hastalığın ortaya çıkışında ve ataklarında etkili olur.

Püstüler psoriasis belirtileri

Hastaların çoğunda yaşamı tehdit etmeyecek şekilde kronik seyir izleyen bu hastalık, aslında her hastada farklı bir şekilde gelişir. Yaygınlığı ve şiddeti farklı olur. Değişik normları olur. Püstüler psoriasis lokalize ve generalize olarak tanımlanan iki şekilde görülür. Generalize olan türünde kanda lökosit artışı, ateş, beraberinde derideki kıvrımlı yerlerde yerleşmiş lezyonlar olur. Oldukça şiddetli bir tabloyla gelişim gösterir. Lokalize püstüler psoriasis ise; iki tipte ortaya çıkabilir. İlki ayak tabanı ve avuç içlerinde, ikincisi ayak ve el parmaklarında püstüller şeklinde oluşur. Bunlar tekrarlayıcı ve ileri derecede kronikleşmiş bir seyir izler.

Püstüler psoriasis bazen deri dışında eklemleri ve tırnakları da etkileyebilir. Tırnaklarda minik çukurlara, renk değişimine, şekil değişimine yol açabilir. Özellikle el tırnaklarında daha fazla görülür. Eklem yakınmaları olan hastalarda tırnak bulguları daha fazla olur. Orta ve ileri yaşlarda eklem bulguları daha çok görülür. Nadiren deri lezyonlarının görülmesinden önce eklem yakınmaları olabilir. Bazı hastalarda göz sorunları da ortaya çıkabilir. Püstüler psoriasis genellikle hastalarda yaşamı tehdit etmez. Ancak bening ve kronik seyirli olur. Vücuttaki sistemler etkilenmediği için hastaların genel sağlığını bozmaz. Fakat bazı özel hallerde komplikasyonlar nedeniyle hastanın hastanede takibi ve tedavisi yapılması gerekebilir.

Bu hastalığın bulaşıcı özelliği yoktur. Fakat bir deri hastalığı olduğu için hastalarda sosyal yaşamdan kaçınma gibi sorunlar yaşanabilir. Derideki belirtilerin dışarıdan görünmesi onları strese sokabilir. Etraftan görünmesi, çevresindekilerin bunu bulaşıcı olarak algılamasından çekinmeleri yüzünden hastaların tokalaşma, dokunma, beraber yemek yeme gibi .çeşitli eylemleri yapmaktan kaçınması gibi sorunlar yaşanabilir. Yani hastalar kendilerini sosyal çevreden soyutlamaya çalışırlar.

Püstüler psoriasis tedavisi

Bu hastalığın tekrarlama eğilimi ve lezyonları yaşam boyu devam eder. Yaşamı tehdit etmese de, yaşam boyu etkili olur. Tedavide yaygın lezyonlar olması halinde, gözle görünen bölgelerde lezyonların yoğunlaşması halinde, iş gücü kaybı oluyorsa, lezyonlarda kaşıntı varsa, şiddetli olgularda ve hastaların beklentilerine göre bir planlama yapılır. Öncelikle topik tedaviler uygulanır, ardından netice alınamazsa sistematik tedavilere geçilir.
]]>
Sedef Şampuanı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-sampuani.html Thu, 29 Nov 2018 17:04:29 +0000 Sedef şampuanı, kimyasal şampuanların zararlarının fazlalığından dolayı kimyasal şampuanlar kullanılmaktadır. Sedefli açların saç bakımına özen göstermek gerekmektedir. Ciltte bir çok sebepten dolayı kronikleşen bir hast Sedef şampuanı, kimyasal şampuanların zararlarının fazlalığından dolayı kimyasal şampuanlar kullanılmaktadır. Sedefli açların saç bakımına özen göstermek gerekmektedir. Ciltte bir çok sebepten dolayı kronikleşen bir hastalıktır.  Sedef hastalığı için üretilen bir çık şampuan bulunmaktadır. Fakat kendi başınıza bir ürün almak yerine cilt doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Sedef hastalığı sabır gerektiren ve tedavisi uzun süren bir hastalıktır. 

Sedef şampuanı çeşitleri
 • Aloe vere: Aloe veranın rahatlatıcı özelliğinden dolayı saç derinizi yumuşatarak kurumayı az da olsa engelleyecektir. Saçtaki kuruma ve pullanmaların giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Elma sirkesi: Dezenfekten olarak kullanılan elma sirkesi saç diplerinin kaşıntısı alması için bitkisel şampuanın içine katarak kullanabilirsiniz. Organik elma sirkesini saç diplerinize haftada 2 kez sürerek de kullanabilirsiniz. Fakat kafa derisinde kanama ve çatlak varsa elma sirkesi kullanılması önerilmemektedir.
 • Kapsaisin: Acı biberlerin içerisinde bulunan bir maddedir. Birçok krem ve şampuanların içinde bulunmaktadır. Saçta oluşan pullanmaların yok olması için yardımcı olacaktır. 
 • Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı şampuanı bazı sedef hastalığında oluşan rahatsızlıkları gidermede oldukça etkilidir.
 • Zerdeçal: İltihap giderici ve antioksidan özelliğinden dolayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zerdeçal kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
 • Zeytinyağı: Zeytin yağı özlü şampuanlar kullanmak saçın nemli kalmasını ve saç diplerinin kurumasını engelleyecektir. Kabuklanmalardan kurtulmak için zeytin yağını saçınıza sürebilirsiniz.
]]>
Sedef Hastaları Ne Yememeli https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastalari-ne-yememeli.html Thu, 29 Nov 2018 18:21:32 +0000 Sedef hastaları ne yememeli; ise mutlaka önerilere riayet etmelidir. Sedef hastalığı, bulaşıcı nitelikte olmayan bir cilt hastalığıdır. 7'den 70'e hemen hemen herkeste görülebilecek sedef hastalığı cildin renk değiştirm Sedef hastaları ne yememeli; ise mutlaka önerilere riayet etmelidir. Sedef hastalığı, bulaşıcı nitelikte olmayan bir cilt hastalığıdır. 7'den 70'e hemen hemen herkeste görülebilecek sedef hastalığı cildin renk değiştirmesi olarak tarif edilebilir. Sedef hastalığının oluşmasının pek nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bir kısmı tamamen bünye ile alakalı iken bir kısmı da bazı dışsal etkilerden kaynaklanabilir. Sedef hastalığının tedavisi konusunda günümüzde gerek modern tıp gerekse alternatif tıp alanında uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Artık beslenmenin hastalıkların meydana gelmesi ve tedavisinde ne kadar önemli olduğu tüm uzmanlar tarafından sık sık tekrar edilmektedir. Tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi sedef hastalığında da bireyin sağlıklı beslenmesi önem arz etmektedir. Sedef hastalığında özellikle uzak durulması gereken yiyecekler bulunmaktadır. 

Sedef hastaları ne yememeli diye düşünenler için bazı tavsiyeler:
 • Sedef hastalarının dengeli ve düzenli beslenmesi kadar sağlıksız ürünlerden de uzak durması tavsiye edilir. Özellikle bağımlılık yapan asitli içecekler sedef hastaları için zararlıdır.
 • Sedef hastaların işlenmiş gıda maddelerini de hayatlarından çıkarması gerekir. Özellikle ketçap, mayonez, hazır soslar, salçalar ve diğer paketlenmiş gıda maddeleri sedef hastalarının iyileşmesi sürecinin uzamasına neden olabilir. 
 • Sedef hastalığı bir cilt hastalığı olduğu için karaciğerden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenir. Bu nedenle de karaciğer sağlığına önem verilmesi gerekir. Karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olan yağlı gıdalardan, kızartmadan uzak durulması tavsiye edilir. Yine aşırı acılı baharatlar, turşu, şalgam suyu, limon domates gibi gıdalar da sedef hastalarının haha fazla kaşıntı hissetmelerine neden olur. 
 • Trans yağ barındıran besin maddeleri asla tüketilmemelidir. Özellikle kuru yemiş seçerken kavrulmamış olanların tercih edilmesi önemlidir. Sedef hastaları ne yememeli diye düşünenler için verilen bu listeye ilaveler yapılabilir. 
]]>
Avuç İçi Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/avuc-ici-sedef-hastaligi.html Fri, 30 Nov 2018 12:46:11 +0000 Avuç İçi Sedef Hastalığı, sedef hastalığı özellikle deri hastalıklarından en önemli olan çeşitlerinden bir tanesidir. Sedef hastalığı kişide kronik olarak devam eden ve tekrarlayan bir hastalık tipidir. Avuç içi sedef has Avuç İçi Sedef Hastalığı, sedef hastalığı özellikle deri hastalıklarından en önemli olan çeşitlerinden bir tanesidir. Sedef hastalığı kişide kronik olarak devam eden ve tekrarlayan bir hastalık tipidir. Avuç içi sedef hastalığının en yaygın olan belirtilerinin arasında meydana gelen avuç içi kaşıntı şikayetidir. Avuç içinde kızarıklık, kabarmalar ve deride dökülmeler şeklinde oluşmaktadır. Avuç içi sedef hastalığı kaşıntı, kızarıklık ve pullanma genellikle kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genetik olarak ortaya çıkan sedef hastalığı bütün vücutta oluşabildiği gibi özellikle ellerde ve avuç içinde sık olarak rastlanılmaktadır. Avuç içi sedef hastalığı eğer tedavi edilmez ise, vücudun başka bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun için sedef hastalığının tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü avuç içi sedef hastalığı yıllar boyunca devam edebilen ciddi hastalıklardan bir tanesidir. Avuç içerisinde oluşan sedef hastalığı sebebi ile ortaya çıkan yaralara kabarıklık kızarıklık ve pullanma eşlik etmektedir. Avuç içi sedef hastalığı genel olarak 20 ve 40 yaş aralığında yaygın olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. 

Avuç İçi Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir
 • Kalıtsal ve genetik sebepler,
 • Bireyin avuç içi sedef hastalığına karşı fiziksel olarak yatkın olması,
 • Kişinin çok yoğun bir yaşam temposunun olması ve aşırı yorgun olması,
 • Avuç içi sedef hastalığı uzun yıllar devam ettiği için psikolojik stres yaşanması,
 • Aşırı güneş ışıklarına özellikle ellerin maruz kalması
Avuç İçi Sedef Hastalığının Tedavisi, 

Genellikle kişiye kortizonlu krem tedavisi uygulanmaktadır. Doktorun önermiş olduğu kortizon içerikli kremler avuç içi sedef hastalığını en aza indirebildiği gibi tamamen yol olmasına yardımcıdır. Kişi eğer kortizonlu krem kullanımını bırakırsa avuç içi sedef hastalığı yeniden kolaylıkla tekrarlayabileceği unutulmamalıdır. Bunun için mutlaka hekimin önerdiği kortizonlu kremler avuç içi sedef hastalığının yaratmış olduğu şikayetlerin yeniden oluşmaması için düzenli olarak kullanılmalıdır. 
]]>
Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-bulasici-mi.html Sat, 01 Dec 2018 01:21:59 +0000 Sedef hastalığı bulaşıcı mı, sedef hastalığı toplumda yaygın görülen bir cilt hastalığı olmasına rağmen, bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. Genellikle ailesel yatkınlıktan, çevresel faktörlerden dolayı insanlar bu Sedef hastalığı bulaşıcı mı, sedef hastalığı toplumda yaygın görülen bir cilt hastalığı olmasına rağmen, bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. Genellikle ailesel yatkınlıktan, çevresel faktörlerden dolayı insanlar bu hastalığın etkisinde kalırlar. Her yaşta kişiyi etkilese de, en fazla 50-60 yaşlarındaki kişilerde görülür. Diz ve dirsek gibi alanlarda daha fazla olmak üzere ortaya çıkan kırmızı renkte, keskin sınırlı lezyonlar sedef hastalığının karakteristik belirtileridir. Hastalığa bu ismi verende, lezyonlarda bulunan kabuk şeklindeki yamalardır.

Sedef hastalığı vücutta en fazla tırnakları, saçlı alanı, genital bölgeyi etkiler. Tedavi edilmediği zaman, lezyonlar kalınlaşarak, hareketli bölgeleri daha çok ayakları ve elleri etkiler. Tırnaklarda etkili olduğunda, sedef hastalığı daha şiddetli olur. Hastaların kel olmasında etkili olmasa da, saç dökülmesini tetikler.

Sedef hastalığı bir cilt hastalığı olsa da, kalp damar sistemini etkileyebilir, eklemleri tutabilir, şeker hastalığına ve obeziteye neden olabilir. Bu yüzden sedef hastalarının tedavisinde bu tür hastalıklarda değerlendirilmeli ve tedavi planına alınmalıdır.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı
Sedef hastalığı temasla bulaşmaz

Sedef hastalığı dışarıdan görünen lezyonlara neden olduğundan, hastalığın bulaşıcı olabileceği kanısı bulunmaktadır. Ancak hastalık temasla ya da başka yoldan kişilere bulaşmaz. Hastaların kullandıkları eşyalardan da bulaşma riski yoktur. Etkilediği kişilerin hem fiziksel sağlığını bozar, hem de ruhsal sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Hastaların bu hastalıkla başa çıkmasını öğrenmesi ve yaşam kalitesini üst düzeyde tutması gerekir. Hastalığın etkileri yaşam boyu devam eder. Bu nedenle bazı önlemler alınmalı ve tedavisi ihmal edilmemelidir. Hastalar sedef hastalığı konusunda doğru bilgilenmeli ve yaşamlarını nasıl devam ettireceği konusunda bilinçli olmalıdır. Aksi halde hastalarda sosyal izolasyon ve iş kaybı sonuçları ortaya çıkabilir. Sedef hastalığının tedavisinde en iyi yol doktorla uyumlu bir iletişim köprüsü kurmaktır. Hastalar ailelerinden alacakları destekle, hastalıktan fazla etkilenmeden yaşamlarına devam edebilir.
]]>
Ayakta Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/ayakta-sedef-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 10:06:11 +0000 Ayakta Sedef Hastalığı, sedef hastalığı gümüş rengine benzeyen pullarla kaplı olan kırmızı lekeler halinde ortaya çıkan sebebi bilinmeyen bir deri hastalığıdır. Ayakta, elde, dirsekte oluşan bu lekeler çoğunlukla kaşınt Ayakta Sedef Hastalığı, sedef hastalığı gümüş rengine benzeyen pullarla kaplı olan kırmızı lekeler halinde ortaya çıkan sebebi bilinmeyen bir deri hastalığıdır. Ayakta, elde, dirsekte oluşan bu lekeler çoğunlukla kaşıntı yapmaz sadece görüntü olarak hatayı rahtsız edebilir. Kalp hastalığı olanlarda, şeker hastalarında,  obezitesi olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalık basit bir cilt lekesi olarak kalabileceği gibi tüm vücuda da yayılabilir. Tüm vücuda yayılsa bile organları etkileyen bir hatalık değildir sadece deri üzerinde kalır.

Ayakta Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir:
 • Deride oluşan pullu kabarcıklar oval ya da daire şeklinde kesin sınırları vardır.
 • Pulları gümüş ya da beyaz renktedir.
Ayakta meydana gelen sedef hastalığı ayak tabanında oluşabilir. Eğer bu kabarcıklar su toplamış şekilde oluşursa hastanın yürümesine engel olabilir. Eğer normal kabarcık halinde ise görüntü olarak hoş olmamakla birlikte hasta acı hissetmez. Krem ya da solüsyon kullanılarak daha fazla yayılması engellenebilir.
Ayakta Sedef Hastalığı
Ayakta Sedef Hastalığının Tedavisi:
 • Topikal Tedavi
 • Topikal Kortikosteroidler 
 • Katranlar
 • Sistemik tedavi
Bunlar sedef hastalığında uygulanan tedavi yöntemleridir. Sadece bunların uygulanması yeterli değildir. Bu hastalığı tetikleyen etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Tedavi başlangıcında aynı anda hastanın psikiyatrist tarafından da tedaviye alındığı zaman hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça az olmaktadır. 
]]>
Yüzde Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/yuzde-sedef-hastaligi.html Sun, 02 Dec 2018 08:53:32 +0000 Yüzde sedef hastalığı, aslında sedef hastalığının insanları en çok etkilediği bölgelerden biridir. Çünkü, vücudun birçok bölgesinde görülen sedef hastalığı, genellikle görünmeyen yerlerde meydana gelir. fakat yüzde o Yüzde sedef hastalığı, aslında sedef hastalığının insanları en çok etkilediği bölgelerden biridir. Çünkü, vücudun birçok bölgesinde görülen sedef hastalığı, genellikle görünmeyen yerlerde meydana gelir. fakat yüzde oluşan sedef hastalığında kişinin bu hastalığı gizleme gibi bir şansı bulunmamaktadır. Hem sağlık açısından hem de estetik açından olumsuzluklara neden olan bu durum için gerekli olan tedaviler yapılmadığında sorun daha da ilerleyebilir. İnsanlarda sedef hastalığı en çok ailesel olarak yatkınlığın olması nedeniyle oluşmaktadır. Yani aile içerisinde genetik olarak bu hastalık görülmektedir. Bu nedenle ailede herhangi bir kişide görüldüğü zaman, ailenin diğer bireylerinin bu durum için önlem almaları ya da hazırlıklık olmaları gerekmektedir. Yüzde sedef hastalığı, insanlarda hemen her yaşta meydana gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle herhangi bir yaş grubunun riskli olduğunu söyleyemeyiz. Yüzde sedef hastalığı meydana geldiği zaman kişinin yüzünde önce kırmızı kırmızı lezyonlar oluşacaktır. Bir süre sonra bu lezyonlar kabaracak ve pullu bir kal alacaktır. Bu aşama sonrasında bu lezyonlardan bazıları soyulacak ve dökülecektir. Bu hastalık cildin yanında ayrıca insanların eklemlerini etkisi altına alan bir hastalıktır. Bu nedenle ilerlediği zaman daha da büyük problemlere neden olacaktır. İnsanlarda bazı hastalıklar yüzde sedef hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle obezite hastalığı, şeker hastalığı gibi sık görülen hastalıklar..

Sedef hastalığına neden olan durumlar:
 • Yüzde sedef hastalığının oluşmasına neden olan birçok durum vardır. Bunlardan biri, insanlarda aşırı bir şekilde alkol ve sigara kullanımıdır. bu maddeler insan vücudunda birçok organa ve dokuya ciddi zararlar verir. Özellikle yüz bölgesi sigara dumanından en çok etkilenen bölgelerdendir. Bu bölgelerde enfeksiyonların meydana gelmesiyle sedef hastalığı oluşabilir. 
 • Gerek iş hayatında gerekse eğitim hayatında kişilerin yaşadıkları sıkıntı ve stresli durumlarda hormonal değişikliklere karşı vücudun vermiş olduğu bir tepki olarak sedef hastalığı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların yüz bölgelerinde görülmesi olasılığı da oldukça yüksektir.
 • Yüzde sedef hastalığı bazen de insanlarda aşırı güneşte kalma durumları nedeniyle oluşmaktadır. İnsanların çalışma hayatında ya da diğer yaşantısında güneş ışığından en çok etkilenen yüz bölgesinde bu gibi hastalıklar meydana gelebilir. 
 • Yüz bölgesinde hijyen kurallarının benimsenmemesi ve uygulanmaması durumlarında sedef hastalığı meydana gelebilmektedir. Meydana gelen sedef hastalığı tedavi edilmediği sürece kendiliğinden iyileşmez.
Yüzde Sedef Hastalığı
Yüzde sedef hastalığı bulaşıcı mıdır
Yüz bölgelerinde ya da vücudun diğer bölgelerinde görülen sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Bu nedenle sedef hastalığı olan insanlardan uzak durmanıza gerek yoktur. Bu nedenle ortak eşya kullanımında da herhangi bir risk altında olmazsınız.

Yüzde sedef hastalığının tanısı ve tedavisi:
Bu hastalığın tedavisi sürecinde hastanın da yapması gereken bazı durumlar vardır. Özellikle hastalığın tetiklenmesine neden olan şeylerden kaçınmak çok büyük önem taşır. Bunun yanı sıra erken teşhiste  oldukça önemlidir. Çünkü insanların yüz bölgelerinde oluşan lezyonlar henüz az olduğu için çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Yüzde sedef hastalığı sorununda ilk tedavi kişide krem ve ilaç tedavileridir. Bu sayede kişilerin yüz bölgelerinde meydana gelen sorunların giderilmesi sağlanmaya çalışılır. Daha sonraki tedavi ise insanlarda iz kalmışsa bunların giderilmesi için lazerdir. Bunların dışında ülkemizde sedef hastalığı için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bunun yanında kişi de ilaçlarını doğru ve aksatmadan kullanırsa ve hijyen kurallarına dikkat ederse, sorun çok kısa zamanda ortadan kalkacaktır. 
]]>
Sedef Hastalığı Başlangıcı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-baslangici.html Sun, 02 Dec 2018 10:14:31 +0000 Sedef Hastalığı Başlangıcı, Sedef hastalığı hemen her yaşta görülebilen kronik, bir deri hastalığı türüdür. Hastalığa sebebiyet veren oluşum nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, Sedefin değişik şekill Sedef Hastalığı Başlangıcı, Sedef hastalığı hemen her yaşta görülebilen kronik, bir deri hastalığı türüdür. Hastalığa sebebiyet veren oluşum nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, Sedefin değişik şekilleri vardır ve bu yüzden başlangıcındaki belirtiler kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Sedef hastalığının başlangıcında, deride kırmızı plaklar meydana gelir ve bu plakların  üzerinde çeşidine göre beyaz ve sarı iltihaplanmalar yada yer yer çatlaklıklar görülebilir. Bu durum vücudun bir bölümünde görülebileceği gibi tüm vücutta da  görülebilir. Hastalığın başlangıcında deri bir kaç günde bir kendini yenilemeye başlar ve derinin üstünde ölü hücre tabakası artar.Bölgesel olarak bakıldığında en çok görülen yerler olarak; el, ayak, kalça, saç dipleri, dirsek, tırnak, bel ve sırt bölgesinde çok fazla plakalar oluşmaktadır, bu plakalar genellikle beyaz kabuk tutmuş şeklindedir.

Deride oluşan küçük, kırmızı ve kabuklu kabarıklıklar sedef hastalığını işaret ediyor olabilir. Genellikle çocuklarda daha fazla görülen bu belirtiler, çocukların boğazlarının iltihaplanmasından sonra ortaya çıktığı görülmektedir ve bu durum zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Sedef hastalığının başlangıcındaki araştırmalar gösteriyor ki bu hastalık herhangi birinden yada mikroplardan kişilere bulaşmamaktadır. Ailede sedef hastalığı geçiren varsa o aile bireylerinde de sedef hastalığının başlama ihtimali çok yüksektir. Toplumun ortalama %2 de görülür ve genç yaşta ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Bu hastalığa sebebiyet veren kesin problem bilinmemekle beraber, sedef hastalığını tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunlar; sıkıntı, gerginlik, aniden şok geçirme, sevgi eksiklikleri, bademcik iltihabı, idrar yolu iltihabı, diş çürükleri, sert zemine çarpma ve sürekli aynı yeri kaşıma gibi zedelenme ve tahribatlar bu hastalığın oluşmasında etki yapmaktadır.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Başlangıçtaki belirtiler Sedef hastalığının değişik şekilleri olduğunu kanıtlamaktadır. Bir sedef diğerinin aynısı değildir. Yetişkinlerde, yaşlılarda ve çocuklarda farklı özellikler göstermektedir. Çocuklar da kepekli ve kırmızı renkli belirtileri varken, yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Yetişkinlerde oluşan kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılar da daha büyük belirtiler görülür.

Deride pembe renkli bir plak, yüzeyi ise gümüş rengindedir. Bu oluşum kurudur ve kazındığı taktirde pullanarak toz haline gelir ve  dökülür. Kazınan bölgeler kanama gösterebilir. Tırnak yüzeyin de ise çukurlaşmalar görülmektedir ve tırnak yatağından ayrılmalar olur bunun yan sıra tırnak kalınlaşabilir yada sürekli kırılabilir, ve hatta tırnaklarda sararma görülebilinir, tırnakta sedef tedavisi kolay değildir, zor bir süreçtir. Bunun dışında bu hastalığın belirtileri genital bölgede, koltuk altında ve kasıklarda da görüle bilinir. Sedef hastaların hastalığın belirtileri olarak eklem iltihaplanması da görülmektedir ve bunun için dizlerde oluşan ağrılar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Sedef Hastalığı Başlangıcı

Sedef Hastalığının Tedavisi

Her hastalığın erken teşhis edilmesi ne kadar önemli ise sedef hastalığının da başlangıcında teşhis edilmesi, hastalığın seyri için çok önemlidir. Bölgesel olarak görülen sedef hastalığında, henüz başlangıç aşamasındayken ilaç yada kremle tedavi yöntemi çoğu zaman etkili olmakta ve önemli ölçüde olumlu sonuç alınmaktadır. Eğer sedef tüm vücudu sarmışsa daha kapsamlı bir tedavi gerekmektedir ve mutlaka hastaneye yatarak tedavi olmak gerekir. .

Sedef hastalığının sebebi tam olarak bilinmediği için, tedavi sürecinde en az yan etkiyle en iyi sonucu alma olasılığı olan ilaçlar kullanılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi, sedef hastalığının başlangıcından tedavi sonlandırılana kadar her hastaya uyan bir tek tedavi yöntemi yoktur. Her hastaya göre, hastalığın şiddeti ve kişinin etkile]]> Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi.html Mon, 03 Dec 2018 07:09:24 +0000 Sedef Hastalığı, normalde 3-4 hafta sürede cildimiz kendini yenilerken, sedef hastalığı bulunan insanların cildi, birkaç gün arayla kendini yeniler. Bu yenilenmenin nedeni bilinmemektedir. Bu hızlı yenilenme sonucunda oluşan deri Sedef Hastalığı, normalde 3-4 hafta sürede cildimiz kendini yenilerken, sedef hastalığı bulunan insanların cildi, birkaç gün arayla kendini yeniler. Bu yenilenmenin nedeni bilinmemektedir. Bu hızlı yenilenme sonucunda oluşan deri sağlıklı değildir. Bunun yerine yama benzeri kuru ve kaşıntılı kızarıklıklar ile birlikte sedef renginde iri pullanmalar oluşur. Sedef hastalığının henüz nedenleri tam olarak bilinmemektedir.


Halk arasında bilindiği gibi alerjik bir hastalık değildir. Sedef hastalığı, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Ayrıca hastalık kaşıntı ve ağrıya neden olur. Zaman zaman dinen belirtiler belli zamanlarda bir atak halinde ortaya çıkar. Sedef hastalığı, kronik bir cilt hastalığı olup ömür boyu sürmektedir. Bulaşıcı değildir. Dünyada %1-3 oranında yaygın olan hastalığın birçok türü vardır. En çok görülen türü ise plak tipi sedeftir ve pullanmalara yol açar. Hastaların yüzde 80'inde plak türü sedef görülür.

Genellikle saç derisini, dirsekleri, el ve ayakları etkileyen sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Diğer bir cilt hastalığı olan egzama ile karıştırılır. Ancak bu hastalık, egzamanın tersine derinin dış kısmını etkiler. Kadınlarda veya erkeklerde görülme oranında bir farklılık görülmemiştir.

Sedef hastalığının nedenleri

Vücudu mikrop ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemi, sedef hastalarında ortada herhangi bir problem olmadığı halde hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır. Hızla artan ve büyüyen bu hücreler vücutta pullanmalara yol açar. Bağışıklık sisteminin bu hatalı tepkisi insanın bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu göstermez. Günümüzde hala ana sebeplerinin ne olduğu bilinmemektedir. Ancak bu hastalığı nelerin tetiklediğine dair bazı bulgular elde edilmiştir.
 • Kanda bulunan akyuvarların anormalliği: Bağışıklık sisteminin yanlış tepkisinin beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar ile arasında ilişki olduğu bilinir. Bu hücreler görev yapmadığı için daha çok hücre birikir ve bu hastalığa neden olur.
 • Genetik Yatkınlık: Sedef hastalarının yaklaşık %30'unun ailelerinde de sedef hastalarının var olduğu tespit edilmiştir. Kesin olmasada bazı genlerin bu hastalığa yol açtığı söylenmektedir.
 • Aşırı alkol  ve sigara tüketimi: Pek çok sağlık sorununa yol açan bu ikili hastalığı kötüye götürür. Alkol ve sigaranın bağışıklık sistemini çökerttiği kanıtlanmıştır.
 • Stres ve depresyon: Stres ve depresyonunun bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Genellikle sedef atakları bu stres ve depresyon anlarında ortaya çıkar. 
 • Bakteri ve virüs enfeksiyonları: Faranjit ve boğaz enfeksiyonu sürekli tekrar eden enfeksiyonlardan şikayetleri bulunan hastalarda sedef hastalığının görülme oranı yüksektir.
 • İklim ve cildin tahriş olması: Araştırmalara göre sedef hastalığını soğuk havaların daha çok tetiklediği görülmüştür. Nemli havalar ise hastaların en rahat ettiği ortamlardandır. Güneş yanıkları ve yaraların da bu hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Örneğin sedef hastalarının dövme yaptırması sakıncalıdır. Çünkü dövme vücutta yeni pullanmalara yol açar.
 • Kullanılan ilaçlar: Sıtma, astım, kalp hastalıkları ve tansiyon ilaçlarının bu hastalığa neden olduğuna dair iddalarda bulunur. 
Sedef hastalığının tanısı; Hastalığın tanısı klinik bulgulara dayanmaktadır. Bazı yerleşimler ve atipik şekillerde tanıya deri biyopsisi yardımcı olur.

Sedef romatizması; Bazı sedef hastalarında görülen bu hastalık, özellikle tırnakları etkileyen sedef ile ortaya çıkar. Sedef hastalarının yaklaşık % 30'unun sedef romatizması olduğu söylenmektedir. Sedef romatizması, eklemleri etkileyen ağrı, şişlik, kızarıklık, tutulma gibi belirtileri olan bir eklem şekil bozukluğu hastalığı]]> Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler.html Tue, 04 Dec 2018 06:14:37 +0000 Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, aslında günümüzde insanların çokça değindiği bir konudur. Çünkü son zamanlarda kimyasal tıbbi ilaç kullanımının çok fazla artması, insanları daha doğal iyileşme yöntemlerine itmi Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, aslında günümüzde insanların çokça değindiği bir konudur. Çünkü son zamanlarda kimyasal tıbbi ilaç kullanımının çok fazla artması, insanları daha doğal iyileşme yöntemlerine itmiştir. Sedef hastalığı, son zamanlarda oldukça artmış olan bir hastalıktır. Bu hastalık insanlarda sağlık sorunlarının yanı sıra estetik güzelliğe de etki yapması nedeniyle önemsenen bir hastalıktır. Bu hastalık, etkilerini geçirdikten sonra da izler bıraktığı için hastalığın ilerlemeden ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Eğer hastalık erkenden ortadan kaldırılırsa kalıcı izler meydana gelmeyecektir. Bu durum nedeni ile tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkisel tedaviler uygulanarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, bazen insanlarda yan etkiler yapabilmektedir. Bu durum tamamen kişinin bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu için daha önceden alerji yapıp yapmayacağı anlaşılamaz. Bu nedenle eğer herhangi bir yan etki görülürse zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Fakat genel olarak bakıldığında insanlarda herhangi bir yan etki görülmez. En çok dirseklerde ve dizlerde görülen sedef hastalığı için yapılacak önemli şeylerden biri bitkisel tedavilerdir.

Çünkü bu gibi cilt hastalıklarında tıbbi tedavilerin yanında kişilerde bitkisel ve psikolojik tedaviler de çok önemlidir. Sizlerde öncelikle doktorunuza danışarak sedef hastalığı için bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Şimdi sedef hastalığına iyi gelen bitkilere bakalım. 
Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
 • Aloe Vera: Kaktüse benzeyen aloe vera bitkisi, son zamanlarda faydaları anlaşılmış olan bir bitkidir. Bu bitkiden jel olarak alınmış olan öz, günde en az üç kez sedef hastalığı görülen bölgeye sürülerek bu bölge yavaş bir şekilde masaj yapılmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak uygulandığında çok kısa bir zaman sonra sedef hastalığının iyileşme gösterdiğini sizlerde görebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre bu bitkinin sadece sedef hastalığında değil, ciltte oluşan birçok ara üzerinde olumlu etkilere neden olduğu anlaşılmıştır. Fakat belirtmek isterim ki sedef hatalığı için yapılmış olan bu bitkinin tablet halleri herhangi bir fayda vermemiştir.
 • Çay ağacı Yağı: Çay ağacı yağı Avusturalya'ya özgü bir bitkidir. Bu nedenle ülkemizde biraz az bulunabilir. Fakat sedef hastalığı üzerinde birçok tıbbi ilaçtan çok daha iyi bir etki göstererek olumlu sonuçlara neden olur. Bu nedenle sizlerde sedef hastalığıyla uğraşıyorsanız bu bitkiyi alıp kullanabilirsiniz. Belki bitkiyi bulamazsınız fakat bitkinin yağını ülkemizde de bulmanız mümkündür. Bu bitki sedef hastalığına iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yer alır. 
 • Zeytin yağı: Herkesin evinde bulunan ve birçok derde deva olan zeytin yağı, ülkemizde zeytin üretiminin çok fazla olması nedeniyle oldukça yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Günde iki kez sedef hastalığının görüldüğü bölgeye sürülen zeytin yağı, olumlu etkilerde bulunacaktır. Bu şekilde cildin sürekli nemli kalmasını sağlamasının yanı sıra ayrıca zeytin yağı, içerisinde bulundurduğu vitaminlerle faydalar gösterecektir. 
 • Deve dikeni: bu bitki sedef hastalığı olan insanlarda karaciğere destek olarak kişilerdeki bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde vücut, sedef hastalığıyla çok daha iyi bir şekilde savaşarak bu hastalığı yenebilecektir. Bu bitkiyi doktorunuza danıştıktan sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İsterseniz deve dikeni bitkisinin tablet şekline getirilmiş halini kullanabilirsiniz. 
 • Zerdeçal: Bilindiği gibi zerdeçalın çok büyük bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğiyle sedef hastalığında da olumlu etkilere neden olmaktadır. İsterseniz bu bitkiyi yemekleriniz içerisinde kullanarak faydalarından yararlanabilirsiniz. Böylece olumlu etkiler alacağınızdan emin olabilirs]]> Bebeklerde Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/bebeklerde-sedef-hastaligi.html Tue, 04 Dec 2018 15:12:30 +0000 Bebeklerde Sedef Hastalığı, sedef hastalığı erkek bebeklere oranla kız bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bu rahatsızlık 10 yaşından büyük olan çocuklarda sık görülürken, 10 yaş altı çocuklarda ve bebekl Bebeklerde Sedef Hastalığı, sedef hastalığı erkek bebeklere oranla kız bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bu rahatsızlık 10 yaşından büyük olan çocuklarda sık görülürken, 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde nadir görülür. Bebeğin anne yada babasında yada birinci derecedeki akrabalarda, sedef rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu şekilde bebek yaşta görülen sedef rahatsızlığı, klinik olarak kötü izlenime sahip olmaktadır.

  Genellikle bebeklerde plak tipte sedef görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde sedef rahatsızlığı çoğunlukla bez bölgesinde yer almaktadır, ayrıca saç diplerinde de görülmektedir. Bez bölgesinde görülen sedef, yapılan dışkıdan dolayı deride oluşan sedefi daha çok azdırır.

  Bebeklerde ve çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonu sedefi tetikleyen bir rahatsızlıktır ve çocukların sedef rahatsızlığına yakalanmalarının sebebi olabilir. Çocukların daha fazla travmaya maruz kalması sebebiyle, meydana gelen yaraların koparılmamasına ve aşırı derecede güneş ışınlarına maruz bırakılmamalarına dikkat edilmelidir.

  Tırnaklara yerleşen sedefte; tırnakta kalınlaşma, sarı lekeler, ve tırnak diplerinden ayrılmalar görülebilir. Tırnakları saran bu sedef sonradan sedef romatizmasının oluşmasına sebep olabilir. Saçlı derideki lezyonlarda kaşıntılı kabuklanmalar olabilir, bu durum egzamayla karıştırılmamalıdır karıştırıldığı takdirde sedef hastalığının tedavisi gecikebilir. Sedefin diğer cilt hastalıklarıyla ayrılması açısından; keskin sınırları olmalı, kırmızı zemine yerleşen pullanma ve bu pullanma kaşındığı takdirde toz halinde dökülme görülmeli, kabuklanma şeklinde belirtiler ve süreçler gözlenmektedir.

  Eklemlerde görülen sedef hastalığı bazen bebeklerde de görülebilir. Bu sedef türü ağır geçer ve adına sedef romatizması da denir. Bebeklerde ve çocuklarda sedefin erken teşhis edilmesi, ve biran önce tedaviye başlanılması hastalığın gidişi açısından çok önemlidir.

  Bebeklerde Sedef Hastalığı

  Sedef hastalığı olan bebeklerde dikkat edilecek hususlar

  Sedef bebeklerde el ve ayak tabanlarında ise, buralarda simetrik kızarıklıklar, kabuklu ve kaşıntıya sebebiyet veren lezyonlar oluşmaktadır. Bunun dışında sedefin bulunduğu yerlerde sedef daha hafif belirtiler gösterebilir. Bebeklerde el hareketleri kısıtlayıcı belirtilerde görülmektedir. Sedef rahatsızlığı olan bebeklerin güneşte bırakılmamaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca ciltte oluşan lezyonları çocukların çekerek koparmamaları sağlanmalıdır.

  Sedef rahatsızlığı, ergenlik çağındaki çocuklarda psikolojik olarak yıpratıcı olabilir. Bu durumda çocuklar için psikiyatrik yardım alınması faydalı olacaktır.

  ]]>
  Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 10:10:48 +0000 Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi, Tedavi, psoriasis yani sedef hastalığı toplum arasında sıklıkla rastlanmasının yanı sıra henüz tıbbi tedavisi bulunamayan önemli bir cilt rahatsızlığıdır. Kendisini ciltte yanma halinde, Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi, Tedavi, psoriasis yani sedef hastalığı toplum arasında sıklıkla rastlanmasının yanı sıra henüz tıbbi tedavisi bulunamayan önemli bir cilt rahatsızlığıdır. Kendisini ciltte yanma halinde, sedef rengini andıran kabuklanmalar ve kaşıntılara sebep olur. Sedef rahatsızlığı özellikle kronik seyreden bir bağışıklık  sistemi rahatsızlığıdır ve gösterdiği belirtiler dönem dönem hızını kaybetse de farklı tetikleyicilerle bağlantılı olarak zaman içinde tekrar alevlenebilir. Sedef hastalığını hafifletmek adına uygulanan tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkisel tedavilerle de sedef hastalığı üzerinde iyileşme sağlanabilir. Sıklıkla kendini dizlerde, dirseklerde, vücudun saçlı kısımlarında ve bel bölgesinde sedef hastalığına rastlanmaktadır. Bu hastalığın tetikleyicileri arasında özellikle aileden gelen genetik bozukluklar ve stres gibi faktörlerin birleşmesiyle meydana geldiği düşünülmektedir. Sedef hastalığı için farklı kremlerden başlayarak iğne, ilaç ve ışın tedavisi benzeri pek çok farklı tedavi şekilleri uygulanır. Uygulanan bu onlarca tıbbi tedavinin yanı sıra sıklıkla uygulanan sedef hastalığı bitkisel tedavi yöntemlerine ise birlikte göz atalım.

  Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi

  Elma Sirkesi: Eski çağlarda dezenfektan şeklinde kullanıla gelen elma sirkesi özellikle sedef hastalığı nedeni ile meydana gelen kaşıntı şikayetlerini en aza indirmek için önerilmektedir. Organik olarak hazırlanan elma sirkesini saç derisine haftada birkaç defa sürebilirsiniz. Sedef hastalığından dolayı meydana gelen yanma hissini en aza indirmek adına bir miktar suyu elma sirkesine ilave edebilirsiniz. Birçok sedef hastası kafalarına sürdükleri sirkeyi kafalarında biraz bekleterek yıkadıklarını söylemektedirler. Böylece olası tahrişi önlemiş oluyorlar. Fakat kafa derisinde kanama ya da çatlamalar mevcutsa sirke yöntemini kesinlikle uygulamamanız gerekmektedir. Nedeni ise sirke açık yaralara karşı olumsuz etkiler sağlayarak cildi yakarak tahrişe neden olabilmektedir.

  Çay Ağacı Yağı: Avustralya’ya ait bir bitki olan çay ağacının insan sağlığına katmış olduğu faydalar nedeni ile özellikle dünyanın pek çok ülkesinde adı anılmaktadır. Antiseptik özellikleri sebebi ile cilt sağlığı için en fazla tavsiye edilen bitkisel yağlar içerisinde ilk sıralarda çay ağacı yağı gelmektedir. Çay ağacı yağının alerji andıran yan etkileri olabileceğinden dolayı oldukça dikkatli kullanılması çok önemlidir. Özellikle çay ağacı yağı içerikli bitkisel şampuanlar ve kremler sedef hastalığında belirtileri en aza indirebilmektedir.

  Deve Dikeni: Sedef hastalığı bitkisel tedavisinde de kullanılan deve dikeni bitkisi özellikle sedef hastası olan kişilerde karaciğeri destekleyerek bağışıklık sistemini düzenler ve ciltte fazladan deri hücresi meydana gelmesini yani ciltteki pullanmalara engel olduğu yönünde düşünceler vardır. Hekiminize danışarak şayet sedef hastalığı için kullandığınız başka bir ilaç ya da farklı bir kronik seyreden hastalığınız yok ise deve dikeni bitkisini tablet halinde kullanabilirsiniz.

  Zeytin Yağı: Birçok cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi zeytin yağını sedefli kısımlara sürerek cildinizi nemli tutmanız halinde ciltte meydana gelecek kaşıntıyı ve kuruluğu en aza indirecektir. Zeytinyağı ile uygulanan tedavi şeklinde cildi besleyen ve iyileşmeyi hızlandıran öğeler de cilt üzerinde hapsolacaktır. Özellikle inatçı ve zor kabuklanmalardan hızla kurtulmak adına zeytinyağı ile saç diplerine ve kafa derisine masaj uygulayarak sedef hastalığı şikayetlerini en aza indirebilirsiniz.

  Zerdeçal: Antioksidan açısından bir hayli zengin olan zerdeçal ayrıca iltihap giderici özellikleri sayesinde sağlık problemleri için tavsiye edilen zerdeçalı sedef hastalığı sorununda da tüketilen yemeklerin içine eklenerek tüketebileceğiniz gibi tablet şeklinde de kullanarak sedef hastalığı şikayetlerini en aza indirebilirsiniz.

  Sedef Hastalığı Diyeti
  Bu diyetlerin tam olarak tedavi edici veya hastalığı ortadan kaldırmak gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Etkileri kişiden kişiye farklı olan diyetlerdir, kişinin hassasiyet durumu önemlidir. Bu sebepten, sedef hastalığının seyri esnasında, küçük bir günlük tutmak ve hastalığın şiddetinin arttığı durumları kaydetmek, bedenin neye tepki verdiğini öğrenmek açısından ve uzman kişinin, sizi daha iyi tanıyıp tedaviyi yönlendirmesinde, önemli bir yardımcı etken olacaktır.
]]>
Sedef Hastalığı Nasıl Geçer https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 16:49:10 +0000 Sedef hastalığı nasıl geçer, Sedef hastalığı stres travmalar enfeksiyonlar ve bazı ilaç kullanımı sedef hastalıklarını etkiler. Yaklaşık olarak dünyada 120 milyon kişi bu genetik sedef hastalığına yakalanır. Bu hastalı Sedef hastalığı nasıl geçer, Sedef hastalığı stres travmalar enfeksiyonlar ve bazı ilaç kullanımı sedef hastalıklarını etkiler. Yaklaşık olarak dünyada 120 milyon kişi bu genetik sedef hastalığına yakalanır. Bu hastalık bilindiği üzere sadece basit bir deri hastalığı değildir. Bağışıklık sisteminin sistematik etkileri olan bir hastalıktır bu hastalığın tıp dilindeki adı psoriasist diye adlandırılır. Bu hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ama genellikle 20- 30 yaş arasında görülür bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Vücutta bazen kaşıntı beyaz lekeler ve kızarıklıklar görülür. Dirsek, kuyruk sokumu, diz bölgesi en çok görülen yerlerdir hastalıklı bölge 12 santimetre deride döküntü şeklinde görülmektedir. Sedef hastalığı insanın ruh sağlığını da etkiler doğru tedavi yolu ile Sedef hastalığı kontrol altına alınabilir.

Hatta uzun süren iyileşme dönemi de sağlanabilir. Ülkemizde birçok dermatoloji kliniklerinde bu tedaviler uygulanmaktadır erken tanı bu hastalığı önleyebilir. Bu hastalıklarda ilaç seçiminde ve tedavi süresinde hastalığın yaygınlığı yerleşim yeri hastalığın nasıl seyrettiği gibi özellikler araştırılır. Ayrıca cinsiyet yaş genel durum göz önüne alınır. 

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer
Tedavi için beslenmeye özen gösterilmeli, şeker, et, hayvansal yağlar ve alkol sınırlandırılmalıdır. Bol bol lifli besinlere ve balık tüketimine ağırlık verilmelidir. Vücutta vitamin ve mineral eksiği var yada besinlerden yeteri kadar alınmıyorsa yüksek potansiyelli multivitamin ve mineraller formülleri kullanılabilir. A vitamini, E vitamini, Krom, Çinko, Selenyum, eksikliklerde belirli miktarlarda kullanılabilir. Hamileler için özellikle A vitamini kullanılmaması gerekmektedir.Tıbbi bitkiler açısından bakılacak olursa, tedavide Silybum marianum (meryem ana dikeni) bitkisinin içeriğindeki silimarin adı verilen etkili maddenin karaciğer fonksiyonlarını yenilemesi üzerinde olumlu etki göstermesi nedeniyle önerilir. Tedavide Hydrastis canadensis (hidrastis) bitkisinin kurutulmuş rizomları yani toprak altındaki yumruları ile hazırlanan infüzyonun üzerine yaklaşık 1 fincan sıcak su ilave edilerek, 8 dakika bekletilip süzülerek içilir. Bu ilaç kullanımı da tedavide yardımcı olacaktır. 

]]>
Ellerde Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/ellerde-sedef-hastaligi.html Thu, 06 Dec 2018 17:54:29 +0000 Ellerde Sedef Hastalığı, Vücutta bulunduğu yerde kızarıklık olarak beliren ve zaman zaman ortaya çıkıp sonra kaybolan bir deri hastalığı olan sedef hastalığı, bulunduğu bölgedeki derinin üst kısmında kalınla Ellerde Sedef Hastalığı, Vücutta bulunduğu yerde kızarıklık olarak beliren ve zaman zaman ortaya çıkıp sonra kaybolan bir deri hastalığı olan sedef hastalığı, bulunduğu bölgedeki derinin üst kısmında kalınlaşarak büyür ve sedef renginde kabuklara dönüşür. Vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen sedef hastalığı, genellikle dirsek, diz ve ellerde daha sık görülür. Bu hastalık bazı hastalarda hafif derecede bazılarında ise oldukça şiddetli devam eder. Sedef hastalığı mikroplardan kaynaklanan bir hastalık olmadığı için bulaşıcı değildir.
Bu hastalık orta yaşa oranla genç yaşta ki kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişinin ailesinde eğer sedef hastalığı varsa bu hastalığa yakalanma olasılığı artar.

Ellerde görülen sedef hastalığının belirtileri:

Birçok çeşidi görülebilen sedef hastalığı her yaşa göre değişik belirtiler gösterebilir.
 • Çocuklarda yalnızca kırmızı renkli kepekler bulunurken yetişkinlerde, hastalığının birçok belirtisi görülebilir. Yetişkinlerde ellerde oluşan kabarcıklar giderek büyür ve zamanla kabuklaşır. Sedef hastalığı yaşlılarda ise bu belirtilerin yanı sıra daha fazla belirtiler gösterip ellerdeki derinin kalınlaşmasına neden olabilir.
 • Bu hastalık ellerin bazı yerlerinde pembe renkli bir tabaka ve üzerinde gümüş renginde olan kabarcıklar şeklinde belirir ve zamanla bu kabarcıklar kurur. Bu pembe renkli kabarcıklar kazındığında ise kan akabilen noktalar haline dönüşür ve kaşındığında toz gibi ufalanır.
 • Sedef hastalığı bulunan kişilerde eklem iltihaplanması da görülebilmektedir. Bazı hastalarda ise iltihaplanmadan kaynaklanan hareket zorluğuna neden olabilir. Sedef hastalığı olan kişilerde eklem ağrılarının da  görülebilme olasılığı yüksektir.
Ellerde sedef hastalığının nedenleri:
 • Genetik yatkınlık
 • Geçirilen bazı boğaz enfeksiyonları
 • Kişinin günlük hayatında yaşadığı stres veya travmalar
 • Deri hasarı ve yaralanmaları gibi dış etkenler
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
 • Kullanılan bazı ilaçlar ellerde sedef hastalığının nedenleri arasında sayılabilir.
Ellerde sedef hastalığı tanısı:
Sedef hastalığının tanısının doğru koyulması için öncelikle cilt hastalıkları uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı fizik muayene ile hastalığın tanısı koyulabilir. Eğer hastanın ellerinde görülen belirtiler hastalığın tanısı için yeterli gelmiyorsa bu durumda, deriden bir parça örnek alınıp incelemeler yapılarak hastalığın tanısı konur. Hastalara uygulanacak tedavi yöntemi hastalığın şiddetine ve çeşidine göre farklılık gösterir. Sedef hastalığı kronik bir hastalık olması nedeniyle uygulanacak olan tedavi sadece hastalığın kontrol altına almasına yardımcı olur.

Ellerde sedef hastalığının tedavisi:
Tedavinin nasıl uygulanacağı hastanın yaşına, hastalığın durumuna ve şiddetine bağlıdır. Sedef hastalığını tedavi etmekteki amaç, cilt hastalıkları uzmanlarının önereceği kremler ve losyonlar sayesinde ellerin üzerinde oluşan kabarcıkların ve kaşıntıların giderilmesini sağlamaktır. Ayrıca ellerde oluşan sedef hastalığının iltihap oluşturmasına engel olmak ve derinin dökülmesini durdurmaktır. Doktorunuzun önereceği krem ve losyonlar ellerin üzerinde yeni kabarcık oluşmasına ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca doktorunuz deri üzerine uygulanması gereken birtakım ilaçlar önerilebilir. Hastalığın durumuna göre gerektiği takdirde  hastaya deri üzerine uygulanan bu ilaçların yanısıra fototerapi adı verilen güneş ışığı da uygulanabilir.
Ellerde Sedef Hastalığı
Ellerde sedef hastalığında ışık tedavisi:
Ellerde görülen sedef hastalığının tedavisinde Işık tedavisi de uygulanabilir. Yalnızca sedef oluşan]]> Psoriasis Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/psoriasis-sedef-hastaligi.html Fri, 07 Dec 2018 10:55:30 +0000 Psoriasis Sedef Hastalığı, Sedef Hastalığı; Tıp edebiyatında psoriasis olarak adlandırılmaktadır. Hastalıkları inceleyen bilim dalı (etiyoloji) çalışmalarında çok nedenli bir hastalık olduğunu çaresinin hala bulunamadı Psoriasis Sedef Hastalığı, Sedef Hastalığı; Tıp edebiyatında psoriasis olarak adlandırılmaktadır. Hastalıkları inceleyen bilim dalı (etiyoloji) çalışmalarında çok nedenli bir hastalık olduğunu çaresinin hala bulunamadığını fakat ilerleyişini durdurmak maksadıyla bazı tedavi teknikleri kullanıldığını belirtmişlerdir. Psoriasis hastalığı, her yaşta ortaya çıkabilen ve 100 kişinin 2'sinde görülen kronik seyirli bir deri hastalığıdır. Hastalık belirtisini, deride zemini kırmızı, üzeri kalın grimsi, beyaz parlak pullanan plaklarla gösterir. Toplumda sedef hastalığı, vücudun çeşitli bölgelerinde yer yer  renk kaybı normal bölgelerden keskin sınırlarla ayrılan, deride beyaz lekelerin oluşumuyla seyreden vitiligo hastalığıyla çok karıştırılmaktadır. Ancak bu iki hastalık birbirinden tamamen faklıdır ve sedef hastalığının, derideki epidemiste malanin oluşturan ve pigment  hücrelerinin ölmesi sonucu oluşan vitiligo deri hastalığıyla alakalı değildir.

Oluşma sebebi; Hastalığın henüz nedeni bilinmemektedir. Sedef hastalığı bir deri hastalığı olmakla beraber aslında bağışıklık sistemi fonksiyonları etkisi tarafından oluşmaktadır. Günümüzde uzmanların hastalığın oluşma nedeni konusunda beyanları şu şekildedir.
Bazı bakteri, virüs ve ilaçlar derinin tahrişi veya güneş yanıkları sonucu açığa çıkan proteinler bağışıklık sistemimizin önemli unsurları olan akyuvarları uyarmaktadır. Bu durumda aktifleşerek tepki veren akyuvarların ürettiği çeşitli maddeler, derininin içten dışa doğru, bazal katmanında bulunan hücrelerin aşırı çoğalmasına ve deri damarlarının genişlemesine sebep olmaktadır.  Bunun sonucunda normalden 7-8 kat fazla deri hücresi oluşturmakta. Aşırı hücre oluşumunda üst deri (epidermis) hücreleri normal biçimde olgunlaşıp deriden atılamamakta, bunun sonucunda hastalık deride kızarıklık ve pullanma olarak kendini göstermekte.

Hastalığın Seyri; Sedef hastalığı uzun süreli, çoğu zaman yaşam süresi boyunca sürebilen bir hastalıktır. Hastalık kişilere göre farklıdır, kişiye özgü bir seyir göstermektedir. Bir başka deyişle her hastasının sedefi farklıdır sebepleri sonucu ile. Bazı hastalarda plaka az sayıda oluşur ve artış göstermeyerek sabit kalır. Sedef hastalarının %70 inde bu şekilde bölgesel ve hafif olarak kalır ve yayılma eğiliminde olmaz. Bazılarında ise hastalık hafif olarak başlar ve zaman içerisinde dağılma eğilimi göstermeye başlar. Yapılan istatistiklerde her üç sedef hastasından birinde bu şekilde yayılmış ve daha şiddetli yayılma olarak görülmekte. Sedef hastalığı, zaman içerisinde dönem dönem alevlenme ve yatışma olarak seyreder. Alevlenme genelde ağız ve boğaz enfeksiyonları, ruhsal strese dayalı rahatsızlıklar, bir takım ilaçlar, Derinin tahriş edilmesi ve yoğun güneş ışığına maruz kalmak gibi nedenlerle kendini göstermekte.
Psoriasis Sedef Hastalığı
Tedavisi; Sedef hastalığının sebebi henüz tam bilinmemekle beraber, tedavisinde amaç hastalığın belirtilerini olabildiğince azaltmak ve yok etmek. Hastalığın neden olabileceği dahili sorunları önlemek ve yarattığı psikolojik rahatsızlığı gidermektir. Bu amaçla kullanılan farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Ayrıca etiyoloji bilim dalı, hastalık üzerinde yoğun araştırmalar yürütmekte olup ve sürekli yeni tedavilerin geliştirilmekte olduğu bir hastalıktır. Mevcut tedavi yöntemleri hastalığı kökten tedavi etmese de belirtilerini etkili bir şekilde azaltabilmekte ya da yok etmekte.

Bu hastalığın tedavisine karar verilirken, hastalığın seyri, yaygınlığı, yaşam kalitesine olan etkisi ve hastanın genel sağlığıyla ilgili çok yönlü tahlil ve tetkikler yapılarak başlanılmaktadır. Hastalık hafif  ve bölgesel ise sürülebilen  ve antibiyotik ilaçlar kullanılmakta. İlerlemiş yaygın ve şiddetli ise ya da kullanılan ilaçlar yanıt vermemişse uygun görülürse ultraviyole tedavisi uygulanır. Bu tür tedavilerin yetersiz kaldığı durum]]> Çocuklarda Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/cocuklarda-sedef-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 06:28:22 +0000 Çocuklarda Sedef Hastalığı, genellikle erkek çocuklarından daha çok kız çocuklarında görülmektedir. Eğer aile bireylerinden birinde sedef hastalığı var ise sedef hastalığı teşhisi daha erkenden konulabilir. Çocuklarda Çocuklarda Sedef Hastalığı, genellikle erkek çocuklarından daha çok kız çocuklarında görülmektedir. Eğer aile bireylerinden birinde sedef hastalığı var ise sedef hastalığı teşhisi daha erkenden konulabilir. Çocuklarda Sedef Hastalığı genellikte prognoza türünde görülür. Çocuklarda en fazla görüldüğü bölge ise saç diplerinde yani saç derilerinde görülür. Yeni doğmuş bebeklerde ise bez bağlanan bölgede yani popo kısmında görülür. Bebeklerde anne ve babalar ilk önce pişik olarak bile düşünebilirler. Çocuklarda üst solunum yollarında problem var ise bunun nedeni sedef hastalığı olabilir. Ailelerin çok dikkat etmesi gerekir. Yaralar kesinlikle kavlatılmamalıdır. Çünkü vücudun başka bölümlerine de sıçrayabilir yada daha büyük yaralara yol açabilir. Ailelere diğer bir uyarı ise sedef hastası olan çocuklarını güneş ışınlarından korumalıdır. 

Çocuklarda Sedef Hastalığının Belirtileri:
 • Çocuklarda genellikle kırmızı renkte ve kepeksi bir görünüm vermektedir. 
 • Eklemlerde iltihaplanmalar olabilir.
 • Eklem ağrıları olabilir ve bu ağrılar çocuklarınızın hareketlerini zorlaştırır.
 • Çocuklarda boğaz hastalığından hemen sonra boğaz etrafında görülebilir.
Çocuklarda Sedef Hastalığında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 • Sedef hastalığı el bölgesinde ise temizliğe daha çok özen göstermelisiniz.
 • Tırnaklara yerleştiyse eğer tırnaklar sararır ve tırnak romatizması olmadan doktorunuza gitmelisiniz.
 • Saç diplerinde yani saç derilerinde ise tedavi görmezse eğer egzamaya yol açabilir. derin kesikler olabilir. Bu şikayet içinde hemen doktora gidilmelidir.
 • Çocuklarınızı güneşten korumalısınız.
Çocuklarda Sedef Hastalığı
Çocuklardaki Sedef Hastalığının beslenme ile hiç alakası yoktur. Fakat çocuğunuza sedef teşhisi konulduysa eğer kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durmaları gerekir.  Sebze ağrılıklı ve beyaz et ağırlıklı yemekler tüketmelidir. Bol bol meyve yemelidir. Sedef genetik bir hastalıktır fakat bulaşıcı değildir. Bu yüzden eşyalarınızı ortak kullanabilirsiniz. 

Çocuklardaki Sedef Hastalığının tedavisi losyonlarla kremlerle geçebilir. Tabi bu tedavi erken teşhislerde söz konusudur. İlerlemiş ise bu hastalık tedavi süreci ağırlaşır ve ışın ile tedavi edilir. Genellikle ışın tedavisi 8-10 seansta bitmektedir. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sedef-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 00:43:48 +0000 İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı, Sedef hastalığı vücudun çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkardığı cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Sedef hastalığını en fazla etkileyen faktör ise stres olarak bil İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığı, Sedef hastalığı vücudun çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkardığı cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Sedef hastalığını en fazla etkileyen faktör ise stres olarak bilinmektedir. Kişilerde bulunan yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesinden dolayı sedef hastalığının ortaya çıktığı bilinmektedir. Sedef hastalığında özellikle doğru beslenmek, sakin ve huzurlu bir yaşam sürdürmek önemli bir rol oynamaktadır. Böylelikle vücutta bulunan sedef hastalığının azaltılması hatta uzak kalınmasını sağlar. Sedef hastalığının en önemli bulguları ciltte oluşan lezyonlar ve kaşıntı hali ile gözlenmektedir. Yapılacak ilaç ve tedaviler sonrasında vücutta bulunan sedef hastalıklarında azalmalar görülür. İlaç tedavinin yanı sıra yapılan doğal kürler sayesinde kaşıntı ve lezyonlarda azalmalar görülür. İbrahim Saraçoğlunun verdiği bitkisel kürlerle sedef hastalığının lezyonlarında azalmalar görülür. 

Sedef hastalığında kullanılacak küllerden bazılarından bahsedelim.

Siyah kuru üzüm kürü
Vücutta bulunan sedef hastalığına karşı yapılacak olan tedaviler arasında siyah üzümün etkili bir rolü vardır. Siyah üzüm sayesinde vücutta bulunan lezyonlarda ve kaşıntılarda azalmalar gözlenir. Çekirdekli siyah üzümün sedef üzerinde önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu kür için 20 adet siyah kuru üzümün havanda dövülmesi gerekir. Bu yapılan karışımı günde iki kere tüketerek; sedef hastalığından dolayı oluşan kaşıntılarda iyileşmeler sağlanır. Ancak şeker hastası olan kişilerin bu uygulamayı yaparken dikkat etmesi gerekir. İçerdiği şeker açısından sakıncalı olduğu için şeker hastalarının uygulama esnasında son derece dikkatli olmaları gerekir. Şeker hastası olan kişilerin üzüm sayısını azaltarak uygulanması daha doğru olur. Şeker hastası olan kişilerin özellikle siyah üzümün çekirdeklerini havanda döverek, tüketmesi şekerinin yükselmesine engelleyecektir.

Çörek otu kürü
İbrahim Saraçoğlunun sedef hastalığına iyi gelecek kürleri arasında bulunan çörek otu kürü ile sedefte oluşan lezyonlarda ve kızarıklık ile kaşıntılarda azalmalar gözlenir. Çörek otu kürü ile sedef hastalığında gerilemeler meydana gelirken; hastalığın hafiflediği görülmüştür. 4 kaşığı çörek otunun iyice ezilerek yapılması ile bu çörek otu kürünün 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırarak gün içerisinde iki öğünde tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu çörek otu kürünün sedef hastalığında sürekli olarak kullanılması ile sedef hastalığının azaldığı ve kaşıntılı lezyonlarda gerileme oluşacaktır. Ancak yapılan çörek otu kürü uygulanmasının sürekli olarak yapılması gerekir. Aksi halde istenilen iyileşme meydana gelmezken; yapılan uygulamaların sürekli olarak tekrar edilmesi ile sedef hastalığında iyileşme gözlenir.
İbrahim Saraçoğlu Sedef Hastalığı
Lavanta çayı kürü
İbrahim Saraçoğlunun sedef hastaları için verdiği kürler arasında yer alan lavanta çayı ile yapılacak kür sayesinde sedef hastalarının lezyonlarında iyileşmeler gözlenir. Lavanta kürü için yapılacak olan uygulama 1 su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı lavanta ilave edip 10 dakika kısık ateşte karışım kaynatılır. Yapılan bu lavanta çayını akşam yatmadan önce tüketerek;  sedef hastalığında etki etmesi gözlenir. Ayrıca sedef hastalığını iyi etme etkisi olan lavanta kürünün uyku problemi yaşayan hastalara da oldukça iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yapılan lavanta kürünü sedef hastaları bir ay süreyle kullanmalıdır. Ayrıca ara vermeden yapılacak olan lavanta kürü sayesinde sedef hastalığında gerilmeler meydana gelirken; uykusuzluk sebebiyle yaşanılan stresten de uzak kalınır. Ayrıca bir ay süreyle tüketilen lavanta kürü içerisine karabaş otu ile hazırlanılan karışımlar eklendiği zaman sedef hastalığında daha önemli iyileşmeler gözlenir. 

İbrahim Saraço]]> Sedef Hastalığı Duası https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-duasi.html Sun, 09 Dec 2018 01:03:59 +0000 Sedef Hastalığı Duası, çağımızda sedef hastalığı pek çok kişinin rahatsızlık duyduğu en büyük sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Sedef hastalığı bir kişiyi yakaladığı zaman aradan geçen çok uzun senelere Sedef Hastalığı Duası, çağımızda sedef hastalığı pek çok kişinin rahatsızlık duyduğu en büyük sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Sedef hastalığı bir kişiyi yakaladığı zaman aradan geçen çok uzun senelere rağmen kendisinde iyileşmeye rastlanmayan bir cilt hastalığıdır. Bu rahatsızlık bazı kişilerde iyileşmelere şahit olunsa da bazı hastalarsa ise uygulanan tedavilere rağmen iyileşme sağlanamamaktadır. Bu nedenle sedef hastalığında iyileşme sağlanamayan hastalar pek çok değişik yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemler arasında bazı kişiler sedef hastalığını iyileştirmek adına bitkisel ilaçlara başvururken bazı hastalar ise dualara başvurmaktadır. Eski çağlardan günümüze kadar cilt hastalıklarının bazıları ve sedef hastalığını iyileştirmek için okunan duadır. Bu nedenle sedef hastalığı duası kalpten inanarak okunması sonrasında kesinlikle iyi sonuçlar vermektedir. Sizlerde sedef hastalığı gibi farklı cilt hastalıklarıyla mücadele ediyorsanız bu tür şifalı duaları okuyarak Cenabı- ALLAH' A sığınarak RABBİMİZİN Şafi adı hürmetine şifa bulabilirsiniz. Bu yüzden hiç bir zaman unutulmaması gereken tek şey Müminin silahı duadır ve içten gelerek samimiyetle yapılan dualar ise geri geri çevrilmeyecektir. Dinimizde bu durum Ayetlerle belirtilerek kesinleşmiştir. Sedef hastalığı üzerine okunacak değişik dualar bulunmaktadır. Bu şifa kaynağı dualardan bazıları ise şunlardır.

"Ve yes'elüneke  anil cibali fe kul yansifuha rabbi nesfa. Fe yezeruha kaan safsafa. La tera fiha ivecen ve la emta."

Bu duanın Türkçe Meali İse Şöyledir:  Sana dağlar hakkında sorarlar. De ki Allah'ım onları üfleyip savuracak, Böylece yerlerini dümdüz ve bomboş bırakacak. Orada ne bir iniş ne de bir yokuş göreceksin. 

Bu duanın Türkçe mealinde de anlaşılacağı gibi bu duayı gün boyunca sıklıkla okunması halinde sedef hastalığında ve bu hastalığa benzer cilt hastalıklarında kısa sürede hızlıca iyileşmeler sağlanacaktır. Bu duaların sadece bir kez okunarak şifa beklemek tabii,ki doğru değildir. Bu yüzden gün içerisinde bol bol okunmasında büyük fayda vardır. Bu duanın yanı sıra sedef hastalığı için sıklıkla okunan bir dualardan bir teki de şu duadır.  

"Allahümme rabben-nas müzhibel-be's enteş-şafi la şafiye illa ente üşfi  şifaen la yüğadirü sekamen"

Sedef Hastalığı Duası

Bu Duanın Türkçe Meali İse Şöyledir: Ey Allah'hım insanların Rabbi sensin, her yerde zorluğu gideren sensin. Şifa ver şifayı sadece sen verirsin, senden başka şifa verecek kimse yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hasta üzerinde hastalık izi ve eseri kalmasın. 

Yukarıda verdiğimiz bu dua Peygamber Efendimiz (S. A. V) de Sedef hastalığına ve farklı hastalıklar için okunarak şifa sağlanmakta idi. Sizlerde özellikle sedef hastalığı üzerine ve farklı cilt hastalıkları için bu duaları bol bol okuyarak şifa bulabilirsiniz.

]]>
Sedef Hastalığı Kaşıntı Yaparmı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-kasinti-yaparmi.html Sun, 09 Dec 2018 19:39:37 +0000 Sedef Hastalığı Kaşıntı Yapar mı, normalde sedef rahatsızlığında, sedefin şeklinde ve görüntüsündeki bozukluk dışında pek sorunu olmaz. Bu hastalık yaşam süresini pek etkilemez, pislikten üremediği için Sedef Hastalığı Kaşıntı Yapar mı, normalde sedef rahatsızlığında, sedefin şeklinde ve görüntüsündeki bozukluk dışında pek sorunu olmaz. Bu hastalık yaşam süresini pek etkilemez, pislikten üremediği için bulaşıcı da değildir. Sedef ağrıda yapmaz. Ancak sedefin bazı tipleri çok nadir olmakla birlikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunlardan bir tanesi de kaşıntı olabilmektedir, bu durumda bu kaşıntıyı gidermek ve yeni çıkabilecek sıkıntılara neden olmasını önlemek amacıyla hemen çaresine bakılmalıdır. Derinin devamlı olarak nemli tutulması, kaşıntının gelişimini önleyecek yararlı ve kolay uygulanabilir bir yöntem olması bakımından çok kullanılmaktadır. Nemli tutmak için ise uzman doktorlar tarafından önerilen sedef kremleri kullanılmadır.

Sedef hastası kişinin, sedef bölgelerini kaşımamalı, sert yere çarpmamalı ve zedelenmelerden kaçınmalıdır. Bu arada sedef hastası yoktur bu hastalığa yakalanmış kişi vardır, bu yüzden bu hastalığın belirtileri de şikayetleri de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin bazı hastalarda kaşınma hissi varken bazı hastalarda bu hissiyat görülmez. Sedef hastalığının tedavisi de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Sedef Hastalığı Kaşıntı Yaparmı

Netice itibariyle söylenmesi gereken şey sedef hastalığı çok özel olmakla ve ender ağır tipleri dışında yaşamsal tehlike içermeyen, kimseye bulaşmayan,  yalnızca görüntü açısından sıkıntı oluşturan bir hastalıktır. Pek çok yöntemle tedavi edilerek olumlu yönde ilerlene bilinir, hatta hiç izi bile kalmaya bilir. Ancak tekrar yineleme olasılığı her zaman bulunmaktadır. Hasta içinde bulunduğu durumdan ötürü doğru tedavi yöntemini belirlemek için mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı yani bir dermatoloğa başvurmalıdır.

]]>
Sedef Hastalığı Çeşitleri https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-cesitleri.html Mon, 10 Dec 2018 02:54:25 +0000 Sedef hastalığı çeşitleri, sedef hastalığı hastaları farklı şekillerde etkileyebilir. Her yaştan kişide görülebilen, çeşitli belirtilerle ortaya çıkan, tekrarlayıcı ve kronik seyirli etkileri olan sedef hastalığı kendin Sedef hastalığı çeşitleri, sedef hastalığı hastaları farklı şekillerde etkileyebilir. Her yaştan kişide görülebilen, çeşitli belirtilerle ortaya çıkan, tekrarlayıcı ve kronik seyirli etkileri olan sedef hastalığı kendine has belirtilerle görülür. Cilt üzerinde kırmızı zeminde genellikle kalın gri beyaz pullu tabakalarla karakteristik bir hastalıktır. Bunun pek çok çeşidi de bulunmaktadır.

Sedef hastalığı çeşitleri nelerdir

Plak psoriasis: Sedef hastalığının en fazla görülen çeşidi budur. Bu hastalarda ciltteki kırmızı zemindeki plakalar belirli bir bölgede olabileceği gibi, bütün vücuda yayılmış şekilde de olabilir. Dirsekler, kalça, bel, dizler, saçlı bölge en fazla etkilenen alanlardır. Bu bölgelerde oluşan plaklar oldukça kaşıntılı olur. Plakların vücuda yayılması halinde generalize plak psoriasis adı verilen sedef çeşidi ortaya çıkar. Bazı hastalarda sadece eller ve ayaklar etkilenir. Ciltte soyulan, kalınlaşan ve çatlayan plaklarla etkili olur. Bu nedenle hastaya acı verir. Sürekli ellerin kullanılması gerektiğinden, hastanın iş yapması oldukça zor olur. Sedef hastalığının bu çeşidi genellikle egzama ile karıştırıldığından, mutlaka ayırıcı tanı yapılması tedavi için gereklidir.

Damlacık tarzında sedef (Guttat psoriasis): Sedef hastalığının bu türü genellikle bademcik ve boğaz enfeksiyonlarından sonra görülür. Bu hastaların vücutlarında yaygın şekilde damlacık tarzda plaklar oluşur. Bu hastaların bir bölümünde uygulanan antibiyotik tedavisi plaklarda iyileşmeyi sağlar.

Ters yerleşimli sedef (İnverse psoriasis): Bu hastalarda görülen plaklar en fazla kol altında, kasıkta ve göbek çevresinde yani kıvrımlı vücut hatlarında görülür. Bu tür sedef hastalığında plaklarda kızarıklık fazladır. Ancak kabuklanma daha az görülür. Özellikle vücuttaki kıvrımlı bölgeleri etkilediğinden, sürtünme, tahriş gibi etkilerden dolayı sürekli plaklarda artış meydana gelir.

Sedef romatizması (Psoriatik artrit): Bu sedef hastalarında ciltte meydana gelen tipik sedef belirtilerinin yanında, romatizmal problemlerde ortaya çıkar. Toplumda etkili olan sedef hastalığının görüldüğü her on hastanın ikisi iltihaplı sedef romatizması hastasıdır. Hastalar hem eklem sorunlarından yakınır, hem de sedef hastalığının tipik etkilerinden yakınırlar. Eklemleri etkileyen belirtiler arasında şişkinlik, ağrı, kızarıklık ve hareket kısıtlanması sayılabilir. Çoğu hastada topuk dikeni, dirsek ağrısı gibi etkiler görülür. Bu sedef hastalığı çeşidinde hastalarda bel ve sırt ağrısı görülebileceğinden, yürüme güçlüğü çekilebilir, iltihaplı romatizma etkileri görülebilir. İltihaplı bel ağrısında hastalarda hem istirahat sırasında, hem de sonrasında ağrılar olabilir. Sabahları uyanınca belde olan tutukluk giderek açılıyorsa, mutlaka sedef hastalığının bu çeşidi akla gelmelidir. Bel ağrısını bu etkilerle yaşayan kişiler, özellikle ağrının geçmemesi durumunda mutlaka sedef hastalığı açısından değerlendirilmelidir.

Sedef Hastalığı Çeşitleri
Püstüler psoriasis: Sedef hastalığının bu çeşidinde ciltte oluşan sarı İltihaplı sivilce gibi oluşumlar ortaya çıkar. En fazla el ayalarında ve ayak tabanında bu oluşumlar görülür. Fakat vücudun diğer bölümlerini etkilemesi de mümkündür. Bazı hastalarda nadiren kızarıklık, küçük başlı olan sivilceler oluşur. Eğer ağır etkiler bulunuyorsa, hastaların yatarak tedavi edilmeleri uygundur.

Tırnaklarda görülen sedef: Sedef bazen el ve ayak tırnaklarını etkiler. En fazla tırnakların kalınlaşmasıyla görülür. Tırnağın üzerinde çökme, tırnağın yatağından ayrılması gibi etkilere yol açar. Bu hastalarda genellikle eklem sorunları da görülür.

Eritrodermik psoriasis: Bu sedef çeşidi oldukça nadir görülür. Hastanın bütün vücudunun etkilendiği kızarıklık, soyulma gibi]]> Sedef Hastalığı Kürü https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sedef-hastaligi-kuru.html Mon, 10 Dec 2018 09:51:23 +0000 Sedef hastalığı kürü, sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığı genetik ve kronik bir deri hastalığıdır. Deri örtüsünün olduğu tüm bölgelerde görülür. Saç derilerinde, tırnakta, elde, ayakta, dizde, Sedef hastalığı kürü, sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığı genetik ve kronik bir deri hastalığıdır. Deri örtüsünün olduğu tüm bölgelerde görülür. Saç derilerinde, tırnakta, elde, ayakta, dizde, dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün vücutta görülebilir. En fazla görülen bölgeler diz, dirsek, bel ve saç derisidir. Kimi hastalarda sadece belirli bir deri bölgesinde gözlemlenirken kimi hastalarda ise vücudun belirli alanlarına yayılarak çok geniş bir deri bölgesinde gözlemlenir. Görüntüsü kırmızı benekler şeklinde ya da vücut derisi üzerinde beyaz ince kabuklanmalar şeklindedir. Kronik olan sedef hastalığı, başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Her vücut üzerinde farklı bölgede ve farklı şekillerde ve farklı ataklarda gözlemlenir. O nedenle sedef hastalığı tedavisinde uygulanacak her kür değişkenlik göstermektedir. Bazı dış etkenler sedef hastalığının hızlanmasına neden olmaktadır. Bunların başında fiziksel ve psikolojik stresler, aşırı güneş ışığı, alınan ilaçlar (hormon ilaçları, kortizon,tansiyon ilaçları) yer almaktadır. Uygulanan kürlerden birkaçı tedavisi gerçekleşen bölgede tekrar sedef oluşumunu engelleyebilmektedir. 

Sedef hastalığı kürü nasıl uygulanır

Cilt hücreleri 1 ay gibi bir sürede kendini yenilediği için, kürlerde 1 ay süreyle aralıksız olarak uygulanmalıdır. Sedef hastalığı olan çoğu hasta kaşıntılardan dert yanmaktadır. Uygulanacak olan kürde kaşıntılar için et etkili malzeme çekirdekli siyah kuru üzümdür. 10-15 adet çekirdekli siyah kuru üzümün havanda iyice dövülmesi gerekir. Üzüm çekirdeklerinin çatlayıncaya kadar havanda dövülmesi gerekir. Malzemelerin istenilen kıvamda ezilebilmesi için havan seçiminde demir olanlar tercih edilmelidir. Ezilen üzümler 1 kase doğal sütten yapılmış yoğurtla iyice karıştırılmalıdır. Her gün 2 kase tüketilmelidir. Şeker hastası olan sedef hastalarının bu kürü uygulamaları vücuttaki kan şekeri oranının yükselteceği için sakıncalı olabilir. Bu nedenle şeker hastaları, üzümleri kullanmadan sadece üzüm çekirdeklerini havanda döverek yoğurtla karıştırabilir. Tedavide yoğurdun etkisi çok büyüktür. Doğal sütten yapılmış yoğurt, içine bir şey katmaya gerek kalamadan da sedef hastalarının her gün mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. 

Bir diğer etkili kür ise havanda 3 çay kaşığı çörek otunun dövümesiyle olur. Üzüm küründe de olduğu gibi yine aynı şekilde havanda ezilen malzeme yoğurt ile karıştırılır. Her gün sabah ve akşam olmak üzere tüketilmelidir. 
Sedef Hastalığı Kürü
Lavanta çayından elde edilen kür ise sedef ağrılarından şikayet eden hastalara iyi gelecektir. Gece uyku esnasında ağrılarından uyanan hastalar, 1 tatlı kaşığı lavantayı 1 su bardağı suda kaynatıp süzdükten sonra rahat bir uyku için tüketmelidirler. Lavantanın etkisiyle kalın kabuklu sedeflerin, kabuk üstlerinin yumuşadığı da gözlemlenmiştir. 1 ay boyunca lavanta çayı içildikten sonra aynı yöntem ile karabaş otundan hazırlanmalıdır. Diğer ay ise karabaş otu çayı tüketilmelidir. 

Sedef hastalarının bu kürleri uygularken diğer yandan yediklere yiyeceklere de dikkat etmeleri gerekmektedir. Greyfurt suyu, portakal suyu, sarımsak, turşu türleri, acı baharatlar, domates gibi sedefi olumsuz yönde tetikleyecek besinlerden uzak durulması gerekmektedir. 
]]>
Tırnakta Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/tirnakta-sedef-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 23:45:54 +0000 Tırnakta sedef hastalığı, insanlara oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bu sorun meydana geldiği zaman tırnak üzerinde renk değişimleri ve beyazlamalar görülmektedir. Bu durumda  kişinin el ya da ayak tırnakları çukurla Tırnakta sedef hastalığı, insanlara oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bu sorun meydana geldiği zaman tırnak üzerinde renk değişimleri ve beyazlamalar görülmektedir. Bu durumda  kişinin el ya da ayak tırnakları çukurlaşarak kalınlaşmaya başlar. Hatta tırnakta sedef hastalığı ilerlediği zamana tırnak üzerinde pullu yapılar meydana gelir. Tırnakta sedef hastalığı oluşumunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında bu sorun kişilerde enfeksiyonlar ve bakteriler nedeni ile meydana gelmektedir. İnsanlarda tırnak sedefinin oluşması bazen de kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Bu tür durumlarda kişinin hijyen kurallarını hayatında uygulayıp uygulamadığına bakılır. kişinin yaşam tarzı içerisinde temizliğin önemi var ise sorun daha çok diğer problemlere bağlı olarak gelişmiş olabilir. Eğer kişi hijyen kurallarına önem vermiyorsa bu durum bakterilerin tırnaklarla et kısımlarında birikmesi durumunda meydana gelmektedir. Tırnak sedefi en çok insanlarda tırnak temizliğinin yanlış ya da eksik yapılması nedeni ile oluşmaktadır. Bu durum, özellikle çocuklarda sorun haline gelir. Çünkü çocuklardaki hijyen, diğer insanlara göre oldukça düşüktür. Bu hastalık tırnaklar üzerinde yayılıcı bir etki gösterebilmektedir. Bu nedenle tırnak sedefinin geciktirilmemesi ve erkenden tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki tırnakta sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. bu nedenle hastalığın var olduğu kişilerden kaçmanıza ya da uzak durmanıza gerek yoktur.

Tırnakta sedef hastalığı neden olur
 • Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi tırnaklarda da oluşan sedef hastalığında en büyük etken kişilerdeki hijyen eksiklikleridir. Bu nedenle hijyen kurallarına çok dikkat etmek gerekir. Özellikle tırnak kesimi sonrasında eller ya da ayaklar bol bol yıkanmalıdır. Aksı durumlarda kesilen tırnaktan, vücut içerisine virüsler girebilir. 
 • Bunun yanında ayrıca tırnakta sedef hastalığı sorunu, insanların çalıştıkları işe bağlı olarak meydana gelebilir. Özellikle ellerin çok zarar gördüğü ya da ayakların çok zarar gördüğü işler, tırnak hastalıklarına neden olan en önemli etkenlerden biridir. 
 • Bir diğer neden ise insanlarda vitamin eksikliği olmasıdır. Özellikle D vitamini eksikliği olan insanlarda tırnakta sedef hastalığı görülme riski çok daha yüksektir. Bu nedenle çok düzenli ve sağlıklı beslenerek bu vitaminleri vücudunuza sağlayabilirsiniz. 
 • Son olarak vücudunda şeker hastalığı olan insanlarda bu durum ileri ki zamanlarda meydana gelebilir. Özellikle yüksek şeker oranı olan vücutlarda sedef hastalığı görülme ihtimali çok yüksektir. Bunun için şeker hastalarının bu duruma önlem alması gerekmektedir. 
Tırnakta sedef hastalığının belirtileri nelerdir

Tırnakta sedef hastalığı olan insanlarda en büyük belirtisi tırnak üzerinde meydana gelen kızarma durumlarıdır. Bu durum bazen kişinin parmak uçlarında da etkisini gösterebilir. Meydana gelen kızarıklık sorunları yavaş yavaş kabarıklıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra bazı insanlarda sedef hastalığı hafif ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar tırnak üzerinde sadece dokunmalar sırasında meydana gelir. 

Tırnakta Sedef Hastalığı
Tırnakta sedef hastalığı nasıl tedavi edilir

Tırnakta sedef hastalığı olan insanlarda yapılan tedaviler direk olarak bu hastalığa neden olan virüslerin uzaklaştırılmasıdır. Eğer sorun kişinin tırnağındaki enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa bu durum da kişiye antibiyotik önerilebilir. Bunun haricinde kişide kullanılan diğer ilaçlar, kan yoluyla sedef hastalığına neden olan enfeksiyonlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Tırnakta sedef hastalığı için ayrıca kişide krem tedavileri yapılmaktadır. Özellikle nemlendiriciler ve losyon kullanımı ile bu hastalığın şiddeti oldukça]]> Saçta Sedef Hastalığı https://www.sedefhastaligi.gen.tr/sacta-sedef-hastaligi.html Tue, 11 Dec 2018 12:34:02 +0000 Saçta Sedef Hastalığı, Saçta sedef hastalığı saç diplerinde grimsi pul pul dökülen yaraların oluşması, saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla meydana gelmektedir. Sedef hastalığı derinin hafif pembem Saçta Sedef Hastalığı, Saçta sedef hastalığı saç diplerinde grimsi pul pul dökülen yaraların oluşması, saç diplerindeki derinin metabolizmasının bozulmasıyla meydana gelmektedir. Sedef hastalığı derinin hafif pembemsi renkte kabarık üzeri pul pul parlak kepeklerin oluşmasıdır. Sedef hastalığı saç diplerinde belirti olarak kaşıntı, kan toplanması nedeniyle kolay kanamalara ve saç diplerinde kuruluk olup pul pul dökülmeye sebebiyet verir. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalığının etrafa yayılması hasta deriyi aşırı kaşımak güneşte fazla durmak gibi faktörler etrafa yayılmaya sebebiyet verir.

Sedef hastalığı sadece saç diplerinde değil kol dirseklerinde diz kapaklarda ve kollarda sırtta görülür. Vücutta görülen sedef hastalığının pek zararı olmaz rahatsız edici görüntü bozukluğu rahatsız edici boyutlarda olur. Görüntü bozukluğu sebebiyle hastanın sinir bozukluğu ve depresyon gibi hastalığına yakalanmasına sebebiyet verir. Sedef bazı hastalarda eklemlerden oluşan iltihaplanmalar sonucunda meydana çıkabilir. Sedef hastalığına yakalanma yaş ortalaması 30 ile 50 yaş arasıdır. Hastanın çocuklarında akrabalarında görülme olasılığı çok fazladır.

Saçta sedef hastalığı nedenleri

Sedef hastalığının nedenleri pek bilinmemektedir. Sedef hastalığı bazı cilt hastalıklarına sebebiyet veren karaciğer yenen acı veya baharatlı yiyeceklerle hiçbir alakası olmadığı bilinmektedir.

 • Sedef hastalığı irsi olacağı düşünülse de başlıca sebeplerinden biri psikolojik nedenlerdir. Aşırı stres günlük yaşam tarzı çevresel etkenler baş nedenleridir. Sedef hastalığıyla ilgili birçok neden öne sürülmüş olsa da kesin nedeni bilinmemektedir. Derinin metabolizmasında gerçekleşen değişimler bu değişimle beraber nükleoprotein sentezlilerinin yıkımı meydana gelmesi sonucu derinin etkilenip bozulmasına neden olur.
 • Sedef hastalığına yatkın olan deri aşırı sıkıntı sonucu kaşınmayla meydana çıkabilir, aile içi sevgisizlik, kavgalar, aile ilişki bozukluğu bu hastalığı tetikleyen faktördür.
 • Saç derisinin sürtünme sonucu zedelenmesi o bölgenin mikrop kapması sonucu sıkıntı gerginlik neden olabilir.

Saçta Sedef Hastalığı

Sedef hastalığında tedavi

Sedef hastalığının kesin iyileştirecek tedavisi yoktur nedeni ise hastalığın kesin nedenlerinin bilinmemesidir. Her ne kadar deri ve cilt doktorlarına gidip çare aranırsa da doktorların uygulayacağı kesin tedavisi yoktur.

Derideki pullanmayı ortadan kaldırmak amaçlı katran içeren kremler, kortizonlu kremler, derinin içine uygulanan enjeksiyon ile kortizon verilmesi sedef oluşturan hücrelerinden azda olsa ilerlemesinde durdurulma sağlanmış olur. Kuruyan saç diplerini nemli yumuşak tutmakla azda olsa fayda sağlanır. Zamanımızda deri hastalıkları için modern aletler çıkmasına rağmen pahalı oldukları için henüz deri hastalıkları bölümlerinde, merkezlerinde kullanılamamaktadır.

]]>